Myslím, že dnes je už nanajvýš dôležité uvedomiť si, čomu čelíme, proti čomu bojujeme, ak tvrdíme, že nebojujeme so zlom, ale s hlúposťou. Ako definovať hlúposť? V čom tkvie podstata ľudskej hlúposti? Aká je príčina zla?
.
Premýšľal som nad viacerými faktormi, ktoré človeka môžu v očiach druhého robiť hlúpym. Vzdelanosť, výška IQ a morálka človeka. Tri základné faktory, ktoré mi hneď prišli na um. Viem však pomocou nich pochopiť podstatu načrtnutej problematiky? Uvidíme.
.
.
VZDELANOSŤ
.
.
Poznám veľa vzdelaných ľudí s dokončenými školami, s dokončenými viacerými školami, ktorí sa vyznajú v oblastiach, vo viacerých oblastiach nášho života, a predsa nie každý z nich pôsobí na svoje okolie inšpiratívne, priateľsky, vodcovsky, nie každý z nich je hodný nasledovania. Častokrát ide o osamelých ľudí vyhýbajúcich sa väčšiemu kolektívu a častokrát ide o ľudí zaškatuľkovaných myšlienkami len vo svojich oboroch. Nie sú schopní s nadhľadom a s rozhľadom všeobecne uvažovať.
.
Kapacitne síce svoj mozog využívajú do svojich limitov, avšak nie sú schopní zachytiť celé spektrum informácií (tak ako nikto z nás) a mnohé súvislosti im celý život unikajú. Sú špecialistami vo svojich oboroch, na ktoré sa sústredia, ale v iných oblastiach sa dajú považovať za hlupákov.
.
Všimol som si, že vysoké vzdelanie nesúvisí s tým, a nijak nedefinuje, či sa človek bude správať hlúpo alebo múdro v spoločnosti. Stále platí starý výrok Richarda Feynmana: „Nikdy si nepleť vzdelanie s inteligenciou. Môžeš mať diplom a súčasne byť idiotom.“
.
.
INTELIGENCIA
.
.
Je inteligencia tým, čo nám dokáže definovať úroveň hlúposti človeka? Inteligenciu meriame pomocou inteligenčného kvocientu (IQ), čiže čísla, ktoré je pomerom mentálneho veku a fyzického veku človeka. Vedci si to aspoň takto definujú a vymýšľajú na zistenie spomínaného čísla rôzne testy. Ich podstatou je určiť schopnosť človeka vyriešiť zadané príklady za čas, čiže sleduje sa schopnosť a rýchlosť riešenia problémov. Podľa tohto čísla potom ľudí rozdeľujú do viacerých úrovní, kategórií, podľa ktorých ľudí delia na hlúpych a na múdrych. Niekde však súdruhovia majú vo výpočtoch chybu, pretože zo skúseností viem, že sa dokážu ich múdri ľudia správať ako hlupáci a hlupáci ako múdri ľudia.
.
Sám poznám zopár hyperinteligentných ľudí, ktorí však celý život bojujú s hromadami myšlienok vo svojich hlavách a majú vážne problémy so sústredenosťou. Neustále sú v strese a často trpia pocitom vyhorenia. Aj keď je človek inteligentný a vie si spájať súvislosti pomerne rýchlo, má rýchly procesor v hlave, aj tak dokáže v živote robiť chyby a mýliť sa. Na druhej strane asi každý z nás pozná ľudí s tzv. sedliackym rozumom, nájdu sa vo všetkých pracovných oblastiach nášho života a vždy sa vedia správne rozhodovať, nehľadiac na ich vzdelanie či výšku IQ, a navyše je s nimi sranda.
.
.
MORÁLKA
.
.
Výraz „sedliacky rozum“ je fenoménom v našom svete, lebo často sa používa, ale nikto presne nevie, v čom tkvie jeho existencia, príčina, dôvod, prečo sa ľudia s týmto rozumom rodia úplne prirodzene v každom kúte našej Zeme. Snáď je dôvodom morálka, výchova dotyčného? Dokáže poriadna výchova nasmerovať jedinca k múdrosti bez ohľadu na jeho IQ či vzdelanie? Za majáky morálky na našej Zemi sú považované náboženstvá, viera, ideológie z rôznych kútov nášho sveta. Sú oni dôvodom výskytu sedliackeho rozumu v našich spoločnostiach?
.
Keď sa obzriem späť do histórie a prečítam si príbehy z dôb minulých plných krvi, pozriem sa dnes a stále vidím tú istú hierarchickú stádovitosť v komunitách. Veľmi pochybujem o výchove, o viere v ideológiu ako príčine sedliackeho rozumu.
.
.
SEDLIACKY ROZUM
.
.
Čo ak sa celý čas nesprávne pýtam? Čo ak je vysvetlenie oveľa jednoduchšie a výskyt náhodilej múdrosti v obyvateľstve je prirodzenejší, než sme si ešte pred pár rokmi mysleli?
.
V dnešnej dobe v oblasti najnovších technológií figuruje veľmi výrazne výraz „umelá inteligencia“. Umelá inteligencia funguje na princípe určitého programu analyzujúceho a vyhodnocujúceho obrovské množstvo dát (zatiaľ) z časti našej umelej siete (internetu). Na svoju funkčnosť spotrebováva výkon z množstva rôznych našich zariadení súčasne. Tak sa pýtam, ak pravidlá, zdieľané dáta a zdieľaný výkon považujeme za vrchol našej súčasnej technológie a nazývame ju umelou inteligenciou, čo je potom naša skutočná inteligencia? Náš zdravý rozum?
.
Čo ak fungujeme na podobnom princípe a zdieľame medzi sebou rovnako automaticky dáta? Čo ak sa náš výkon v hlavách permanentne zvyšuje priamo úmerne so zvyšujúcim počtom našej populácie? Čo ak naše skúsenosti, vedomosti prúdia „cloudom“ a pomocou nich vytvárame plošne myšlienky v našich hlavách, a na niektoré z nich sústredíme našu pozornosť? Nie je vrchol našej technológie len kopírovaním pozorovanej skutočnosti?
.
Ľudia so sedliackym rozumom sú podľa mňa jedinci s výnimočným sústredením, nepanikárením, ktorí dokážu z nášho spoločného „cloudu“, pomocou našej prirodzenosti, vytiahnuť dáta na rôznu tematiku v reálnom čase. Vyskytujú sa naprieč ľudstvom so štatistickou pravidelnosťou, úplne prirodzene, pretože naša inteligencia, naša realita funguje na princípe cloudového zdieľania informácií a ľudia so zvýšenou sústredenosťou vedia informácie z priestoru ľahko získať.
.
.
PRÍČINA HLÚPOSTI
.
.
Všetci sme prepojení a každý z nás prispieva do spoločného výkonu ľudstva, presne ako v princípe našej najnovšej technológie umelej inteligencie.
.
A preto sa pýtam v dvadsiatom prvom storočí, čo je prejavom väčšej hlúposti ako dnešné neuvedomovanie si našej prepojenosti v prepojenom vesmíre, v prepojenom svete?
.
Za príčinu hlúposti, za matku všetkých hlúpostí považujem náš pocit oddelenosti.
.
Neuvedomenie si, nepochopenie princípu prepojenosti v dobe, v ktorej všetko okolo nás je prepojené, považujem za najväčšiu hlúposť. Môžeme vidieť každý jeden náš deň, môžeme cítiť každý jeden náš deň, sme svedkami každý jeden náš deň, ako všetko okolo nás zdieľa dáta a zároveň ich prijíma.
.
Ak dnes nie sme schopní vypozorovať prepojenosť v prírode, stačí sa nám len pozrieť do počítača alebo do mobilu.
.
.
ZÁVER
.
.
Uvedomiť si hlavný princíp je základným predpokladom boja so zlom, s hlúposťou.
.
Môžete sa cítiť byť múdry, inteligentný, božský, ale kým si neuvedomíte podstatu a dôležitosť ľudskej spoločnosti ako prepojeného celku, dovtedy sa budete správať hlúpo v kolektíve ľudí. Verte mi, som čašník, mám s podobnými veľa skúseností.
.
Nik z nás neobsiahne všetky vedomosti, avšak dnes vďaka umelej inteligencii a rôznym zľahčujúcim filtrom vyhľadávania dokážeme sa každý z nás dostať k obrovskému množstvu dát. Budúcnosť nám schopnosť šíriť informácie bude naďalej uľahčovať, ale podstatné dnes je uvedomiť si základný princíp nášho sveta. Pokiaľ sa mýlime v základe, budeme sa mýliť vo všetkom ostatnom neustále.
.
Ľudia sú prepojení, my všetci, bez ohľadu na svoje uvedomenie, prispievame svojim výkonom, svojimi skúsenosťami do celku, do ľudstva. Neustále vytvárame informačné pole zo svojich myšlienok, skúseností, poznania, na ktoré sa svojou sústredenosťou každý z nás vie napojiť. Sny nie sú náhodným vytvoreným obrazom v hlave, sny sú napojením sa na ,,cloud“ a náhodným zdieľaním rôznych skúseností.
.
Položme si otázku, ak by si ľudia celosvetovo uvedomili svoju vzájomnú dôležitosť, svoju prepojenosť, dnes v dvadsiatom prvom storočí, zmenilo by sa niečo?
.
Možno by sme zrazu pochopili, aké je pre nás významne dôležité reprodukovať sa a zvyšovať náš počet na planéte, pretože so zvyšujúcim počtom zvyšujeme aj náš výkon, a automaticky aj našu technologickú vyspelosť. Skrátka, so zvyšujúcim počtom je život všetkých nás omnoho ľahší.
.
Pochopili by sme, ako veľmi nám dokážu ublížiť depopulačné rozhodnutia, aké hlúpe je našu prirodzenú rozmanitosť prekrývať LGBTI agendou, očkovacou agendou alebo vojnovou agendou, ktorá je slepou uličkou rozmnožovania sa. Pochopili by sme, kto nám chce naozaj od základu uškodiť.
.
Pochopili by sme, aké nezmyselné je spolu súperiť a bojovať, pochopili by sme nutnosť našej spolupráce, pochopili by sme našu podstatu, našu prirodzenosť.
.
Prestali by sme veriť všetkým šarlatánom a blbcom, ktorí nám hlásajú svoje viery, svoju politiku v sebestrednom, egoistickom duchu izolacionizmu a vedú nás po ceste sebadeštrukcie.
.
Pochopili by sme príčinu zla, príčinu hlúposti.
.
ENG: https://projektz.webnode.sk/news/41-the-cause-of-stupidity/
Juraj Tušš
Zdravím kolegu insitného fizolofa. Pán kolega... ...
Podla mna v tomto clanku chyba jeden kriticky... ...
Celá debata | RSS tejto debaty